× Logowanie Rejestracja Kupony promocyjne
Dla firm O nas Certyfikat Blog Newsletter Kontakt Regulamin Polityka prywatności
 • CENTRUM HEWELIANUM JEDNOSTKA BUDŻETOWA GMINY MIASTA GDAŃSKA

  O nas

  Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się na Górze Gradowej. Zabytkowe XIX-wieczne budynki dziś stanowią zachętę do poznawania świata i praw nim rządzących. Atrakcyjne wystawy interaktywne, pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć matematykę, fizykę, chemię, biologię i historię, a przy tym są doskonałą okazją do świetnej, rodzinnej zabawy. Wystawy interaktywne i multimedialne:DOOKOŁA ŚWIATA
  • DOOKOŁA ŚWIATA
  magiczna podróż przez wszystkie kontynenty,LABORATORIUM PANA KLEKSA
  • LABORATORIUM PANA KLEKSA
  4 bajeczne krainy inspirowane twórczością Jana Brzechwy,ŁAMIGŁÓWKA
  • ŁAMIGŁÓWKA
  matematyczna wystawa przybliżająca królową nauk,WEHIKUŁ CZASU. ZABAWY Z HISTORIĄ
  • WEHIKUŁ CZASU. ZABAWY Z HISTORIĄ
  militaria na wesoło,WEHIKUŁ CZASU. HEWELIANUM BEZ BARIER
  • WEHIKUŁ CZASU. HEWELIANUM BEZ BARIER
  przybliża Centrum Hewelianum także osobom niepełnosprawnym,Z ENERGIĄ!
  • Z ENERGIĄ!
  dwie nieziemskie pracownie i 75 interaktywnych stanowisk,WEHIKUŁ CZASU. CZŁOWIEK I POCISK
  • WEHIKUŁ CZASU. CZŁOWIEK I POCISK
  burzliwa historia Góry Gradowej opowiedziana głosami znanych, polskich aktorów. Fort Góry Gradowej to miejsce wyjatkowe. Świadczy o tym nie tylko jego położenie na jednym ze wzgórz morenowych przy Starym Mieście, lecz również - a może i przede wszystkim - jego bogata, wciąż nie do końca odkryta, ale dzięki temu fascynująca historia oraz cenne zabytki architektury zlokalizowane na jego terenie. Dziś Centrum Hewelianum zamieniło się w twierdzę nauki! Interaktywne i multimedialne wystawy, oferta edukacyjna oraz dodatkowe atrakcje bawią, rozwijają i odkrywają przezd Odwiedzającymi niezwykły świat nauki. Przedpola i stoki Góry Gradowej były kilkakrotnie areną zaciekłych walk obrońców miasta z nieprzyjacielem; samo wzniesienie (ufortyfikowane po raz pierwszy w 1655 r.) było przez wiele dziesięcioleci jednym z najważniejszych punktów obrony Gdańska. Stacjonowały tu oddziały gdańskie, pruskie, francuskie, w okresie II wojny światowej niemieckie, a w 1945 r. przez krótki okres także radzieckie. Na wzgórzu i w jego bezpośrednim sąsiedztwie wzniesiono szereg dzieł obronnych, obiektów i instalacji wojskowych, z których do naszych czasów przetrwały przede wszystkim pruskie budowle z II poł. XIX w. Lecz Góra Gradowa to nie tylko historia wojskowości - wzgórze to dzięki swojemu położeniu już od początków istnienia Gdańska było miejscem działalności mieszkańców. Od średniowiecza biegł tędy ważny szlak komunikacyjny, założono ogrody, przytułek świątynny (następnie szpital) oraz kościół, w końcu szereg cmentarzy. Urządzano przeglądy zdolności bojowej mieszczan, różnego rodzaju zebrania, a nawet występy artystyczne. Stosunkowo szybko doceniono też korzystne położenie Góry Gradowej dla malarzy i grafików, bowiem już w XVI w. zaczęto portretować Gród Neptuna z jej szczytu.


  Opinie użytkowników

  Bożena
  W Trójmieście jesteśmy prawie co roku a dopiero w czasie tych wakacji odkryliśmy Hewelianum- niesamowite, magiczne miejsce. Raj dla dzieci ciekawych świata. Moje były zachwycone wystawami z różnych dziedzin nauki np. „Dookoła świata” gdzie na własnej skórze mogły poznać siłę huraganu, zobaczyć swoją twarz na obrazach najsłynniejszych malarzy, dotknąć eksponatów, ułożyć np. puzzle czy samodzielnie rozwiązać różne zagadki matematyczne. Niestety nie zdążyliśmy obejrzeć wszystkiego przed zamknięciem zatem zarezerwujcie sobie min 4 godz. aby niczego nie pominąć. Dodam jeszcze że panorama Gdańska z Góry Gradowej nie ma sobie równych.My wracamy tam za rok!
  10:18 | 24.03.2018
  Zgłoś | Odpowiedz


  Dodaj swoją opinie już teraz!

  Dodaj opinię