× Logowanie Rejestracja Kupony promocyjne
Dla firm O nas Certyfikat Blog Newsletter Kontakt Regulamin Polityka prywatności


 • O nas

  Zespół Szkół Gimnazjalno- Zawodowych nr 42 to:

  -ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA NR 42 W POZNANIU

  -GIMNAZJUM NR 42 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W POZNANIU

   

  Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 42 kształci młodocianych pracowników w następujących zawodach: 

  -elektromechanik pojazdów samochodowych, 

  -mechanik pojazdów samochodowych, 

  -blacharz samochodowy, 

  -lakiernik, 

  -sprzedawca, 

  -fryzjer, 

  -kucharz, 

  -cukiernik, 

  -wędliniarz, 

  -stolarz, 

  -ślusarz, 

  -operator urządzeń przemysłu szklarskiego, 

  -monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, 

  -monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, 

  -murarz-tynkarz, 

  -krawiec, 

  -kamieniarz,

  -piekarz,

  -operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

  Praktyczna nauka zawodu odbywa się na terenie zakładów pracy. Praktyki organizuje szkoła wraz z Ochotniczym Hufcem Pracy.

   

  GIMNAZJUM NR 42 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W POZNANIU

  W 2000 roku nasze gimnazjum, jako pierwsze w województwie, otrzymało imię Henryka Sienkiewicza, przejmując tym samym tradycje Szkoły Podstawowej nr 39, z której zostało wyodrębnione. Podczas tej uroczystości proboszcz parafii p.w. Maryi Królowej, 

  ks. Marcin Węcławski poświęcił – w obecności przedstawicieli władz Miasta Poznania – sztandar szkoły ufundowany przez Radę Rodziców. Wtedy też, po raz pierwszy zabrzmiał hymn naszego gimnazjum skomponowany przez nauczyciela muzyki, pana 

  Krzysztofa Szygulskiego.

  Do najbardziej spektakularnych wydarzeń należy, obchodzony zawsze w maju, Dzień Patrona. Jest to każdorazowo okazja do integrowania społeczności szkolnej, eksponowania niezwykłych uczniowskich osobowości i rywalizacji w patronackich konkursach. Warto też dodać, że przy okazji obchodów Dni Patrona mieliśmy honor gościć rodzinę Henryka Sienkiewicza oraz wiele znamienitych osób, takich jak: Adam Hanuszkiewicz, Krzysztof Kolberger, Ewa Wiśniewska, Daniel Olbrychski, Marek Perepeczko oraz Artur Żmijewski.

  Niezapomnianym doświadczeniem było dla nas zorganizowanie w maju 2002 roku, X Jubileuszowego Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich. Trzydniowe spotkanie blisko trzystu uczniów ze wszystkich szkół, które noszą imię Henryka Sienkiewicza, stało się w Poznaniu niezwykłym świętem. Zwiedzanie miasta, barwny korowód, dyskusje seminaryjne, konkursy, spotkania z rodziną Pisarza, z aktorami, uroczysty koncert, wyjazd na Lednicę, wreszcie Msza św. pod Bramą III Tysiąclecia to wydarzenia, w których uczestniczyli nasi goście.

  Ciekawym przejawem pielęgnowania tradycji i wartości patriotycznych były Biesiady Niepodległościowe i wieczornice, czyli okolicznościowe spotkania uczniów, rodziców i nauczycieli. Była również Kapsuła Czasu, którą u progu trzeciego tysiąclecia wmurowaliśmy w podziemia szkoły. Zawierała ona nasze upominki oraz specjalne przesłanie do potomnych. Nie sposób też zapomnieć o dyskusjach panelowych na temat miejsca Polski 

  w tysiącletniej historii Europy oraz o takim wieczorze, podczas którego, przy stole zastawionym staropolskim jadłem i w scenografii szlacheckiego dworu, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Skąd idziemy i dokąd zmierzamy. Były także spotkania z polską pieśnią i wreszcie wyprawy ulicami Poznania szlakiem polskich zrywów niepodległościowych. Plonem wszystkich tych przedsięwzięć są piękne księgi pamiątkowe – ich autorzy to wszyscy uczniowie Gimnazjum nr 42.

  Kształtowanie postaw obywatelskich dokonuje się podczas uroczystych obchodów Dni Europejskich oraz w ramach całorocznej działalności Samorządu Uczniowskiego. Stale współpracujemy też z Organami Samorządowymi Miasta oraz  z Radą Osiedla Wilda. W tym zakresie młodzież nasza uczestniczyła w Turnieju Dzielnic, w Wildeckim Festynie, Wildeckim Happeningu Ekologicznym i w sadzeniu kwiatów. Brała także udział w akcjach „Sprzątanie świata” oraz w Poznańskim Marszu Przeciw Uzależnieniom. Obchodziliśmy także Rok Klimatu i Środowiska, nie zabrakło nas podczas happeningu „Przed prawami przyrody nigdzie się nie skryjesz” i podczas akcji „ I Ty posadź swoje drzewko”.

  Samorząd Uczniowski współorganizuje dyskoteki, Mikołajki, Walentynki, Święto Wiosny oraz akcje charytatywne. Warto także wspomnieć 

  o szkolnych rajdach integracyjnych np. na Dziewiczą Górę koło Czerwonaka czy do nadleśnictwa w Konstantynowie.

  Jeszcze inna forma działalności to organizacja wyjazdów zagranicznych. Pochwalić się możemy wyprawami do Włoch, Danii, Francji, Hiszpanii, Austrii, Niemiec i Czech. Wyjazd do Francji związany był z pomyślną realizacją programu wymiany międzynarodowej. Najpierw nasi gimnazjaliści mieli przyjemność gościć u siebie grupę licealistów z Rennes w Bretanii, a potem sami złożyli im rewizytę, doskonaląc przy tym funkcjonalną znajomość języka francuskiego.

  Nasza szkoła uczestniczyła także w międzynarodowym projekcie Comenius. W ramach jego dwuletniej realizacji (2008 – 2010) nie tylko byliśmy w niemieckiej Kolonii i Węgierskim Fertod, ale i przyjęliśmy niemieckich i węgierskich przyjaciół w Poznaniu. Wspólnie obcowaliśmy z bogactwem kultury europejskiej, poznawaliśmy historię, wreszcie razem pracowaliśmy przygotowując liczne prezentacje – o świętach, modzie czy ochronie środowiska. Raczyliśmy się też specjałami narodowych kuchni i szlifowaliśmy umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

  Dumą Gimnazjum nr 42 jest działalność grupy teatralnej „Aktorem Być” oraz występy zespołu wokalnego. Uatrakcyjniają one prawie wszystkie szkolne i pozaszkolne uroczystości ze szczególnym uwzględnieniem corocznego Święta Rodziny oraz Jasełek.

  Wśród uczniów i absolwentów gimnazjum są laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z języka polskiego, francuskiego, chemii, matematyki, geografii, konkursu „Młody Einstein”, „Złota Żaba”, wiedzy o Unii Europejskiej oraz konkursu „Moja rodzina jeździ bezpiecznym samochodem”. Mamy także na koncie zwycięstwo w konkursie plastycznym „Jestem z Wildy”, w konkursie informatycznym „Avatarek” oraz konkursie filatelistycznym, w którym to właśnie nasze projekty posłużyły do wykonania okolicznościowej kartki pocztowej oraz stempla pocztowego. Niektórzy nasi uczniowie wyróżnieni zostali nagrodą Prezydenta Miasta Poznania.

  Gimnazjum nr 42 oferuje szeroką gamę różnorodnych zajęć sportowych. Jak dotąd największe osiągnięcia mieliśmy w łyżworolkach dziewcząt, 

  w biegach przełajowych, w koszykówce, w hokeju halowym i w hokeju na trawie. W tej ostatniej dyscyplinie w VIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży drużyna dziewcząt zdobyła tytuł Mistrza Polski.

  Nasze gimnazjum poszczycić się także może wartościowymi certyfikatami. Posiadamy Certyfikat Kreatywnej Szkoły oraz Certyfikat Europejskiego Systemu Nagród.

  „Wielkopolski Instytut Jakości potwierdził, że Gimnazjum nr 42 im. Henryka Sienkiewicza w Poznaniu uzyskało tytuł laureata konkursu oraz nagrodzone jest znakiem systemu wyróżnień i nagród jakości WIELKOPOLSKA JAKOŚĆ za skuteczność w realizacji przyjętych programów nauczania 

  i dbałość o indywidualne podejście do ucznia.”

   

   


  Opinie użytkowników

  Brak


  Ta firma nie ma jeszcze żadnej opini.
  Dodaj swoją opinie już teraz!

  Dodaj opinię