× Logowanie Rejestracja Kupony promocyjne
Dla firm O nas Certyfikat Blog Newsletter Kontakt Regulamin Polityka prywatności
 • Światowy Dzień Turystyki

  27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki, który jest organizowany od 1979 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO). Celem tego dnia jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat roli, jaką odgrywa turystyka we współczesnym świecie oraz w każdej sferze ludzkiej działalności- społecznej, kulturowej, politycznej i gospodarczej.

   

  W tym artykule przygotowaliśmy i opisaliśmy kilka miejsc znajdujących się w południowej części Polski, które pozwolą Wam poznać wyjątkowe historie tworzone w muzeach oraz odkryć tajemnice kryjące się w zamkowych murach.

   

  1. KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU

   

  Kopalnia Złota to najpopularniejsza atrakcja w Złotym Stoku. Historia tego miejsca sięga X w. Aktualnie obiekt powstały na terenie dawnej kopalni dostępny jest dla turystów. Zwiedzanie z przewodnikiem podziemnej trasy turystycznej zaczyna się od „Sztolni Gertruda” jest to część muzealna, do zwiedzania udostępniony został 500-metrowy odcinek, na którym można zobaczyć:

  • bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej),

  • w gablotach dawne narzędzia górnicze i hutnicze, minerały, wystawę lamp górniczych,

  • piec muflowy oraz laboratoryjny, w którym wytapiano złoto,

  • osiemnastowieczny wózek do transportu rudy,

  • laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik,

  • skarbiec złotych sztabek.

  Turystów czeka również zwiedzanie „Chodnika Śmierci”, spotkanie z Gnomem oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad, który znajduje się
  w „Sztolni Czarnej”.
  Dodatkowo część chodników Sztolni Gertruda można zobaczyć w sposób niekonwencjonalny tj. płynąc 15-osobową łódką
  o wdzięcznej nazwie Titanic. Podziemny Spływ odbywa się na odcinku ok. 200 metrów. Poza trasą turystyczną istnieje również możliwość indywidualnej penetracji niektórych miejsc w zabytkowej kopalni.

   

  Kopalnia Złota to doskonałe miejsce dla osób ciekawych historii, aktywnych oraz chcących wypocząć dobrze się bawiąc.


   

  2. MOSZNA ZAMEK

   

  Zamek w Mosznej należy do największej atrakcji turystycznej województwa opolskiego. Słynie w kraju i za granicą ze swojego niepowtarzalnego uroku za sprawą bajkowej architektury, posiada 99 wież i otoczony jest 250-hektarowym parkiem. Zamek w Mosznej można zwiedzać w bardzo interesujący sposób, dla turystów przygotowano:

   

  • Tradycyjne zwiedzanie z przewodnikiem- oprowadzanie po komnatach zamkowych przez profesjonalnego przewodnika,

  • Zwiedzanie w Szkole magii i czarodziejstwa- specjalnie dla wszystkich fanów książek J.K. Rowling zorganizowano zwiedzanie Polskiej Szkoły Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej. Podczas zwiedzania każdy z uczestników otrzymuje specjalną szatę członkowską, będzie mógł spotkać się z postaciami znanymi ze świata czarodziejów oraz obejrzeć spektakularne lekcje eliksirów, czy pokaz walki rycerskiej. Na odwiedzających czeka również słynna gadająca tiara przydziału.

  • Dotyk historii- w historycznych wnętrzach, w zainscenizowany sposób aranżowane jest dawne życie - walki rycerskie, rzemiosło, rozrywki dam dworu. Niepowtarzalną atmosferę tworzą stroje które uczestnicy mogą przyodziać oraz liczne rekwizyty z tamtego okresu. Uczestników po zamku oprowadza szlachcic ożywiając martwą przeszłość. Turyści mają również możliwość udziału w walkach na bezpieczne bronie oraz strzelaniu z łuku do tarczy.

  Na zamku przygotowywane są także różne atrakcje, warto więc być na bieżąco z organizowanymi wydarzeniami.

   

  MOSZNA ZAMEK

   

  3. MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU

   

  Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku rozpoczęło swoją działalność w 2004 r. na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej. Celem muzeum jest uratowanie jak największej ilości zabytków związanych z historią techniki na Dolnym Śląsku. Muzeum zajmuje się organizowaniem wystaw stałych, czasowych i objazdowych. Na odwiedzających czeka:

   

  • muzeum zabawkarstwa samochodowego,

  • tabor kolejowy,

  • trasa kolejowa wiodąca po najważniejszych częściach Muzeum, która umożliwia zapoznanie się z funkcjonowaniem dawnej parowozowni. Prowadzony przez zabytkową lokomotywę zestaw wagonów pokonuje trasę w ok. 30 min, prezentując po drodze ważne dla historii techniki kolejowej obiekty,

  • ekspozycje poświęcone historii techniki i przemysłu,

  • wystawa poświęcona historii komunikacji, którą tworzą zabytkowe radioodbiorniki, dalekopis, telefony i centralki telefoniczne,

  • zabytkowa drukarnia,

  • wystawa „Rola kolei w przesiedleniach po II wojnie światowej” obrazująca migracje i losy ludności na terenie Dolnego Śląska po II wojnie Światowej,

  • możliwa jest krótka przejażdżka drezyną.

   

  Podstawowym celem działalności Muzeum jest ochrona dziedzictwa kultury technicznej na terenie Śląska oraz działalność dydaktyczna
  i naukowa. Misja realizowana jest również przez organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym oraz edukacyjnym mających na celu promocję idei ochrony zabytków techniki.

   

  Muzeum Kolejnictwa

   

  4. ZAMEK CZOCHA

   

  Jeden z najpiękniejszych polskich zamków, usytuowany w miejscowości Leśna na Dolnym Śląsku powstał w XIII wieku jako twierdza obronna. Obecnie zamek jest udostępniony dla turystów i funkcjonuje również jako hotel. Na odwiedzających czeka dzienne zwiedzanie oraz nocne zwiedzanie w towarzystwie sprzyjającej aurze grozy i tajemniczości, razem z przewodnikiem, który zdradza największe tajemnice zamku: od mrożących krew w żyłach historii średniowiecznych po ciekawostki z okresu drugiej wojny światowej. W Zamku Czocha, goście mogą zwiedzić:

   

  • Salę Rycerską,

  • Salę Marmurową,

  • Komnatę Książęcą i Winiarnię,

  • obrabowany po II wojnie światowej Skarbiec ostatniego właściciela Czochy.

  Zwiedzanie obejmuje również wejście na Wewnętrzny Dziedziniec, gdzie można spotkać Białą Damę – nieszczęśliwą kobietę snującą się samotnie w oparach unoszącego się dymu po krużgankach, która zaprasza ich do sekretnego przejścia prowadzącego wprost do Sali Rycerskiej.

  Ciekawostką jest fakt, iż Zamek Czocha wielokrotnie stawał się planem głównym produkcji filmowych. Nakręcono tutaj między innymi takie tytułu jak: "Wiedźmin" oraz „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”.

   

  Zamek Czocha

   

  5. MUZEUM GÓRALI I ZBÓJNIKÓW

   

  Poznawanie regionalnej historii i tradycji może odbywać się podczas ciekawie spędzonego czasu, pełnego dobrej zabawy dla małych oraz dorosłych. Z tą myślą powstało Muzeum Górali i Zbójników w miejscowości Rabka- Zdrój. W muzeum będziecie mieli okazję obejrzeć Zabytkową chałupą góralską z XIX wieku - Domem pod Trzema Madonnami, zameczkiem zbójnictwa karpackiego, szałasem pasterskim, kolibą Śleboda, kapliczkami, a w nich można odkryć:

   

  • wiekową czarną izbę góralską, bogate zbiory etnograficzne;

  • zbójnictwo karpackie: listy gończe, wyroki zbójnickie oraz skarby;

  • szlak humoru góralskiego Zygmunta Pytlika;

  • dawne narty, zabawki, kapelusze i kufry;

  • stroje góralskie i sprzęty potrzebne by je przygotować;

  • tradycje pasterskie i wołoskie korzenie góralszczyzny;

  • kapliczkę Chrystusów Frasobliwych i Świątków.

  Muzeum wyposażone jest również w ekrany dotykowe, aplikacje interaktywne, gry, projektory, filmy o dawnym życiu w górach. Połączeniem nowoczesnych technologi oraz zabytków sprawia, że interaktywne muzeum staje się atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

   

  6. MUZEUM POWOZÓW GALOWICE

   

  W urokliwej wsi Galowice, 10 km od Wrocławia znajduje się wyjątkowe miejsce. W zabytkowym spichlerzu z początku XVIII wieku mieści się Muzeum Powozów. Miejsce to zachęca do rodzinnego spędzania czasu oraz zwiedzenia muzeum powozów i zaprzęgów konnych w starym spichlerzu. Organizowane są także ceremonię wypiekania chleba w historycznym, polowym, opalanym węglem piecu. Na terenie muzeum można zorganizować ognisko, w tym celu przygotowane są specjalne miejsca ze szpadami na kiełbaski oraz siedziskami dookoła, sprzyja temu również ogrodzony teren, na którym dzieci mogą bez obaw biegać i bawić się.

   

  Ponadto w muzeum prowadzone są zajęcia sportowe, warsztaty i lekcje muzealne, podczas których dzieci i młodzież mają możliwość sprawdzenia, jak wyglądał powszedni dzień ich pra pra pra dziadków.

   

   

  7. MUZEUM ZABAWEK

   

  Muzeum Zabawek zostało otwarte w grudniu 2002 roku przez małżeństwo- miłośników zabawek, którzy po wielu latach gromadzenia eksponatów postanowili pokazać je szerszemu gronu.

  W zbiorach muzeum można odnaleźć zabawki z niemal wszystkich epok – od starożytności aż po lata 90-te XX wieku. W kolekcji znajdują się m.in. teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki pochodzące z filmów, lalki wraz z akcesoriami, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne oraz samograje, klocki Lego, a także wyposażona mini klasa szkolna sprzed 50 lat i wiele innych. Każdego roku do muzeum trafiają nowe eksponaty, dzięki czemu kolekcja zabawek stale się powiększa.

  Jeśli chcecie na chwilę wrócić do beztroskich lat dzieciństwa, pokazać dzieciom jak wyglądały zabawki naszych pradziadków lub po prostu spędzić niezapomniane popołudnie, warto wybrać się do Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju.

     W Polsce jest wiele pięknych oraz zapierających dech w piersiach miejsc, tych popularnych i trochę mniej znanych, które warto odwiedzić i o których moglibyśmy napisać mnóstwo artykułów. Aktualnie bardzo chętnie wyjeżdżamy za granicę, a zwiedzanie ojczyzny staje się dla nas alternatywą. Być może obchodzony 27 września Światowy Dzień Turystyki zmobilizuje nas, aby odwiedzić choć część urokliwych miejsc na naszej mapie!

   

  2018-09-27

  Powiązane promocje